برگزاری یادواره زنده یاد عباس کیارستمی

 بریزبین – استرالیا

برگزاری مراسم برای انسانی چون کیارستمی کار آسانی نیست بخصوص اگر قرار باشد کلیشه ها و گفته شده ها نقشی نداشته باشند و یک کار ویژه برای هنرمندی خلاق و ویژه ارایه داده شود.برنامه یادواره زنده یاد کیارستمی از آن دست برنامه ها بود. این برنامه در تاریخ جمعه 29 جولای در سالن سینمای دانشکده فیلم و به میزبانی دانشکده فیلم دانشگاه گریفیت و با همکاری تعدادی از جوانان هنرمند جامعه ایرانیان کویینزلند برگزار شد.

برنامه از دو بخش انگلیسی و فارسی تشکیل شده بود. برنامه در چارچوبی تاتر گونه تدوین شده بود که به فضای سینما و عکاسی های کیارستمی بسیار نزدیک بود. از انتخاب تم رنگ - سیاه و سفید – گرفته تا نور و صدا و برنامه بدون مجری، سکوت بین بخشهای برنامه و درگیر کردن شرکت کنندگان در اجرای برنامه و انعکاس حوادث غیرقابل پلان، همه به شکلی برخورد ساده با مسایل پیچیده و غیر قابل گریز را القا میکرد که خود از اصول سینمای کیارستمی به شما می آیند. برای مثال در آخرین لحظات قبل از شروع برنامه یکی از گویندگان به علت بیماری ناگهانی فرزندش که منجر به بستری شدن کودک شده بود اطلاع داد که نمیتواند در برنامه اجرا داشته باشد. همه اجزای برنامه پشت سرهم در سیستم تصویری سالن فیلم قرار گرفته بودند و مجری در کار نبود که حذف این برنامه را اعلام کرده و توضیح دهد. بهرحال این برنامه در سیستم ماند و در صفحه نمایش پیامی از شخص غایب نمایش داده شد که علت نبودنش را اعلام می کرد.

از اجزای برنامه بازخوانی عکاسی های زنده یاد کیارستمی، بخشهایی 10 دقیقه ایی صحبت درباره ویژگی های سینمایی – مانند سادگی در حین پیچیدگی – بازخوانی مفاهیم سینمایی، دکلماسیون اشعار، یک تاترگونه کوتاه با مضمون "دفتر کار و استخدام هنرپیشگی" و همچنین مشارکت ساده و صمیمانه مردم در بخش " از کیارستمی چه می دانید؟" بودند. در بخش پایانی خارج از برنامه شرکت کنندگان وارد بحث آزاد شدند که دیدگاه های جالب و متنوعی عنوان شد. پوستری بزرگ با طراحی خلاقانه و اوریجینال در سالن نمایش نصب شده بود که شرکت کنندگان در مراسم روی آن مینوشتند و امضا میکردند. از شرکت کنندگان با گیلاس و استار فروت – که هر دو استعاراتی در مورد کیارستمی همراه دارند – پذیرایی شد.